A vizsgálatok célja annak megállapítása, hogy a munkáltató által meghatározott munkakör betöltésére a munkavállaló egészségügyileg alkalmas-e, vagy változott-e az egészségügyi állapota a munkában eltöltött időszak alatt, azaz továbbra is alkalmas-e a munkakör ellátására.
A fentiek alapján elvégezzük a dolgozók, előzetes munkaköri-szakmai alkalmassági, időszakos munkaköri-szakmai alkalmassági, személyi higiénés alkalmassági, soron kívüli munkaköri, szakmai alkalmassági és személyi higiénés, orvosi vizsgálatát valamint kezdeményezzük – az előzőekben felsoroltak elbírálásához szükséges szakorvosi vizsgálatok elvégzését, ha az indokolt és szükséges.
Veszélyességi kategóriák
„A” Kategória
Gazdasági tevékenység ágazati számjelei:
- bányászat C 10-14
- kohászat D 27
A fent említettek fizikai munkakörei, valamint azon nem fizikai munkakörök munkavállalói, akik az "A" foglalkozás-egészségi osztályt indokló munkakörnyezetben töltik munkaidejük több mint 50%-át.
Ugyanebbe a foglalkozás-egészségi osztályba sorolandó:
- rákkeltőkkel exponáltak
- sugárzó anyagokkal, ismeretlen (mérgező hatásuk szempontjából kivizsgálatlan) anyagokkal dolgozók
- állatkísérletes munkakörökben foglalkoztatottak
- korkedvezményre jogosító munkakörökben foglalkoztatottak
- munkaidő-kedvezményre jogosító expozícióban alkalmazott munkavállalók
- a vasúti közlekedésben a forgalom lebonyolításával közvetlenül összefüggő, a légi és vízi közlekedésben szakszolgálati vizsgához kötött munkakörökben alkalmazott munkavállalók, függetlenül a tevékenység ágazati osztályától
„B” Kategória
Gazdasági tevékenység ágazati számjelei:
- mezőgazdasági, vadgazdálkodás és erdőgazdálkodás A 01-02
- építőipari F 45
- élelmiszerek és italok gyártása D 15
- dohánytermékek gyártása D 16
- textíliák gyártása D 17
- ruházati termékek gyártása, szőrmekikészítés és -festés D 18
- bőrkikészítés, bőrtermékek és lábbeli gyártása D 19
- fafeldolgozás D 20
- kőolaj-feldolgozás és kokszgyártás D 23
- vegyi alapanyagok és termékek gyártása D 24
- gumi és műanyag termékek gyártása D 25
- nemesfém ásványi termékek gyártása D 26
- nyersanyag visszanyerése hulladékból D 37
- szárazföldi és csővezetékes szállítás I 60
- vízi szállítás I 61
- légi szállítás I 62
- bútorgyártás D 361
- egészségügyi és szociális ellátás N 85
- állategészségügyi tevékenység N 852
- nyomdaipari termékek gyártása D 2221
A fent említettek fizikai munkakörei, valamint azon nem fizikai munkakörök munkavállalói, akik a "B" foglalkozás-egészségi osztályt indokló munkakörnyezetben törlik munkaidejük több mint 50%-át.
„C” Kategória
Ebbe a foglalkozás-egészségi osztályba sorolandók az "A" foglalkozás-egészségi osztályba nem tartozó ág, ágazat, alágazat, szakágazat fizikai munkakörei, mint:
- ipari
- szolgáltatói
- kutatói
- számítástechnikai tevékenységgel kapcsolatos
A fent említettek fizikai munkakörei, valamint azon nem fizikai munkakörök munkavállalói, akik a "C" foglalkozás-egészségi osztályt indokló munkakörnyezetben törlik munkaidejük több mint 50%-át.
„D” Kategória
Ebbe a foglalkozás-egészségi osztályba sorolandók a:
- kutatás-szervezési
- kulturális
- oktatási
- egyéb adminisztratív
tevékenységet végző munkavállalók, továbbá az "A" és "B" és a "C" foglalkozás-egészségi osztályba sorolt tevékenységek nem fizikai munkaköreiben dolgozó, más osztályokba nem sorolt munkavállalói.
Közreműködés munkáltatókkal
A munkavállalók egészségének megőrzése érdekében szükséges számos területen együttműködni a munkáltatókkal, ezért fokozott hangsúlyt fektetünk a foglalkozási megbetegedések, fokozott expozíciós esetek kivizsgálására és a munkavégzés egészségkárosító hatásainak vizsgálatában. A munkáltató kezdeményezésére közreműködünk egyéni védőeszközzel kapcsolatos tanácsadásokban, munkahelyi veszélyforrások feltárásában, elsősegélynyújtás és sürgősségi orvosi ellátás megszervezésében valamint az elsősegélynyújtók szakmai felkészítésében.